Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva handel med lastmaskiner, såsom traktorer och lastare samt redskap samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 76 817 | 55 529 | 66 418 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 235 | 1 605 | 74 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 193 | 1 339 | -298 |
| Årets resultat (tkr) | 1 307 | 725 | -180 |
| Summa tillgångar (tkr) | 21 610 | 29 225 | 21 660 |
| Antal anställda | 13 | 12 | 13 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 76 817 | 55 529 | 66 418 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 235 | 1 605 | 74 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 193 | 1 339 | -298 |
| Årets resultat (tkr) | 1 307 | 725 | -180 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 659 | 943 | 595 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 20 951 | 28 281 | 21 065 |
| Tillgångar (tkr) | 21 610 | 29 225 | 21 660 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 8 122 | 6 815 | 6 090 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 010 | 472 | 69 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 12 477 | 21 937 | 15 501 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 21 610 | 29 225 | 21 660 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 13 | 12 | 13 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 909 | 4 627 | 5 109 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 2.9% | 2.9% | 0.1% |
| Soliditet | 41.0% | 24.5% | 28.4% |
| Kassalikviditet | 77.5% | 76.8% | 68.6% |
Maskinia Ntc AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Maskinia AB och koncernmoderbolag är Maskinia Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva handel med lastmaskiner, såsom traktorer och lastare samt redskap samt bedriva därmed förenlig verksamhet.